fbpx

10 Testovaných Parkour topánok

Dnes vám ukážem aké rôzne topánky som mal počas mojej 16 ročnej parkouovej kariéry. Vystriedal som už všetky možné topánky. Niektoré z nich si dobre pamätám. A tie by som vám rád priblížil. Nižšie v článku som zhrnul body, na ktoré by ste sa mali pozrieť pri kúpe parkour topánok.

Moje prvé parkour topánky

Pamätám si ako by to bolo včera. Keď som si kupoval moje prvé “parkour topánky”. Už si nepamätám značku ale pamätám si, že mali vyvýšenú pätu na absorbovanie tvrdých dopadov. Aspoň to som si myslel na začiatku. Áno, možno mi vyššia odpružená päta pomohla utlmiť dopady z výšok, ale obmedzovalo to môj plný rozsah členku. Takže to reálne zabíjalo plný potenciál môjho odrazu.

FIVE Ten topánky

Môj prvý kontakt s parkour topánkami. Aspoň tak mi boli odprezentované, že by to mali byť v budúcnosti pakrour topánky. Značka five ten chcela spraviť parkourovú topánku. Boli partnerom na Red Bull Art of Motion 2010. Tam mi topánky dali na test. Už je tomu nejaká doba ale toto sú moje postrehy,  ktoré si doteraz pamätám. Boli naozaj kvalitné. Mal som ich dlhé roky bez toho aby sa roztrhli. Podrážka bola z gumy. Takže sa vôbec nešmýkali. Ani na hrazdách. Na betóne držali tak pevne, že pri niektorých dopadoch z otočiek som mal pocit že si zvrtnem členok. Na úkor dobrej kvality boli dosť ťažké. Ďalšia nevýhoda bola, že boli po bokoch úzke. Uprednostňujem široké topánky s dostatkom priestoru po bokoch. Neviem aká bola ich cena, keďže som ich dostal ako sponzorské.

five ten shoes
Five ten

Kalenji Ekiden 50

Jedny z najľahších topánok aké som kedy mal! Ľahké ako pierko. Cítil som sa ako by som nemal nič obuté. Perfektne sedeli na nohe. Majú tvar bežeckých topánok, ktoré bývajú na bokoch široké. To je to čo mám rád a preferujem. Podrážka bola taktiež dobrá. Ale nie až taká ako tá pri Five ten topánkach. Slabá stránka týchto topánok bola kvalita. Roztrhali sa celkom rýchlo a vydržali mi tak približne pol roka. Cena topánok 10€.

Kalenji Ekiden 50 - parkour topánky
Kalenji Ekiden 50

Kalenji Ekiden One

Tieto topánky patria tiež medzi tie najľahšie aké som mal. Na nohe sedeli super. Tak isto mali dostatok miesta na bokoch. Ale podrážka bola veľmi zlá. Hodne sa šmýkala hlavne na hrazdách. Cena topánok 10€. Kvôly podrážke sa mi viac páčila predošlá verzia  Kalenji Ekiden 50.

Kalenji Ekiden One

KO gen2

Know Obstacles druhej generácie. Prvé topánky, ktoré boli vyslovene navrhnuté na parkour a freerun. Svetovo známa značka medzi parkour atlétmi. Majú tvar bežeckej obuvi. Na bežecké topánky mali pekný dizajn. Ich slabá stránka bola kvalita. Veľmi rýchlo sa roztrhali už po mesiaci používania. Topánky ktoré mi vydržali najkratšie. Vzhľadom na kvalitu bola cena vysoká. Kúpil som ich za 60€.

KO Shoe gen 2 - parkour topánky
KO shoes gen 2

BOTAS

Tieto topánky by som asi nemal porovnať s ostatnými pretože neboli navrhnuté na šport. A majú viac negatív ako pozitív. No skákal som v nich aj tak, pretože mali jednu z najlepších podrážok. Ale to je všetko. Topánky sú dosť tvrdé a veľmi rýchlo mi spôsobili otlaky na pätách. Sú úzke a nemajú dostatok miesta po bokoch. Cenu neviem pretože som ich dostal ako barter.

Botas shoes
Botas

NIKE

Bežecká topánka Nike. Neviem aký to je model pretože ich už nemám a nikde na internete som ich nenašiel. Boli dobrej kvality takže mi vydržali dlho. Páčila sa mi aj kombinácia farieb šedá a žltá podrážka. Podrážka bola z gumy, takže dobre držala na hrazdách. Tento typ bežeckých topánok mám rád. Sedia na nohe ako uliate a tak má chodidlo dostatok voľnosti. Cena sa pohybovala okolo 60€.

Nike running shoe
Nike running shoes

FILA

Nenašiel som meno týchto topánok. Ani na topánke. Bol som s nimi dosť spokojný. Dobrá kvalita a vydržali mi dlho. Mám ich ešte stále doma ale ako môžete vidieť dole na obrázku, už majú niečo za sebou. Klasické parkour opotrebovania. Topánka je strednej váhovej kategórie. A najdôležitejšia vec, boli dostatočne široké s priestorom na prsty. Zohnal som ich za 40€.

Fila running shoes
Used Fila running shoe

SKECHERS Gowalk Max

Tieto topánky sú zatiaľ najľahšie aké som kedy mal. Ešte ľahšie ako kalenji. Človek pocíti voľnosť keď si ich obuje. Podrážka je z peny, mäkká ale šmýka sa na hrazdách. Sú z mäkkého materiálu, ktorý sa rýchlo roztrhá. Najmä vpredu na palcoch. Klasický problém. Topánky ako také by mali len na beh stačiť. Toto je model Skechers 54601 BBK. Kúpil som ich za 35€. Ich pôvodná cena bola 45€ ale podarilo sa mi ich zjednať.

Skechers 54601 BBK
Skechers 54601 BBK

REEBOK ROYAL cl jogger 2

Tieto topánky som našiel náhodou vo výpredaji. Vyzerali dosť v pohode takže som si ich rovno aj zobral. Myslel som si, že budú potrebovať trocha času aby sa prispôsobili nohe ale tomu tak nebolo. I keď sú neni dostatočne široké cítil som sa v nich komfortne pri prvých skokoch. Podrážka je z gumy a drží výborne na hrazdách. Nie sú najlahšie z pomedzi tých, ktoré som mal ale sú váhovo prijateľné. Taká stredná váhová kategória. Pôsobili ako perfektné topánky na parkour. Teraz v nich skáčem už asi 5 mesiasov. Všimol som si jednu vec ktorá nie je až taká vyhovujúca pre mňa. Celá topánka troška pláva. Pri skákaní sa topánky roztiahli a tým pádom “rozliali” po bokoch. Tak pretŕčajú cez podrážku. Čo to spôsobuje? Celá energia ktorá prichádza cez nohy do topánky na zem, sa stráca vyprcháva bokom. Namiesto toho aby energia zase smerovala hore späť cez topánku do nohy. Pozri si nižšie môj nákres aby si si predstavil čo myslím. Topánky boli vo výpredaji z 50€ na 35€.

Reebok Royal Cl Jogger 2
Reebok Royal Cl Jogger 2
parkour topánky - fyzika
Energia ktorá vyprchá kvôly plávajúcemu efektu/ slabej stabilite.

Ako vybrať správne parkour topánky?

Materiál/kvalita:

Materiál a kvalita záležia od toho aká látka bola použitá. Či sa použila jemná sieťkovaná látka alebo robustná tvrdšia látka. Výrobcovia obuvi a značky, ktoré sú na trhu už dlhšie, vyrábajú kvalitnejšie topánky pretože sa s problematikou zaoberajú už dlho a investujú do vývinu. Ale aj dlhoročný výrobcovia majú momentálne pred sebou novú výzvu. Pretože my, parkour atléti, sme tí najtvrdší testeri topánok. Moja skúsenosť je taká, čím kvalitnejšie topánky, tým ťažšie topánky.

Podrážka:

Keď ide o podrážku topánky podľa mňa je guma tá najlepšia voľba. Guma je ťažšia ako plast alebo pena. Ale plastové a penové podrážky sa zase šmýkajú na kove. No ja preferujem gumu i keď je ťažšia. Tak mám istejší dopad.

Váha:

Váha závisí od použitého materiálu. Od látky a od podrážky. Ako som už spomenul, gumová podrážka je ľahšia ako plastová alebo penová. Ak sa jedná o látku, robustnejšie látky sú ťažšie a jemnejšie ľahšie.

Dizajn

Od narodenia nám chodidlá rastu do topánok. Za okolnosti že by sme topánky nenosili naša noha by mala iný tvar. Bola by širšia. Veľa ľudí zvoli dizajn pred zdravím. Aj ja som to tak robil. Ale tomu je koniec. Je to veľmi individuálne. Ja preferujem širokú topánku tak, aby moje chodidlo malo dostatok vôle a aby som ho nemal stlačené.

Cena

Ak ide o cenu, je to jasné. Za dobrú topánku zaplatíš viac. Ale pozor sú aj drahé topánky, ktoré ti tú kvalitu nezaručia. Niekedy človek natrafí na dobrú zľavu a zoženie kvalitnú topánku aj za nižšiu cenu. Preto sa niekedy len tak zastavím v obchodoch s topánkami aby som pozrel miestne zľavy.

Verím, že ste si toto čítanie užili a pomôže vám to pri ďalšom výbere parkourových topánok! Pozrite si ďalšie články a zostaňte naladený! Určite vám prinesieme nový kontent. Alebo sledujte naše sociálne média ako instagram, facebook youtube.

Facebook Comments

Michal Marček

I'm a profesional parkour and freerunning athlete. Member of Born to Trick Athletes.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *