fbpx

Čo je to STREET WORKOUT & KALISTENIKA

Street Workout & Kalistenika?

Street Workout DipiStreet workout je rýchlo sa rozrastajúci svetový trend medzi pouličnými športmi. Jeho prvotné základy pochádzajú z kalisteniky.

Názov pochádza z latinského ,,callos,, – krása, ,,sthénos,, – sila. Je to najstaršia metóda posilňovania a cvičenia s vlastnou váhou. Využívali ju sparťania a legendárny bojovníci pre zvýšenie vytrvalosti a sily. História nám ukazuje, že bojovníci, ktorí vykonávali kalisteniku, mali nadľudskú silu, perfektné telo a skvelú kondíciu. V dnešnej dobe aj samotní,,veľký chlapi,, tohto odvetvia, iba snívajú o ich schopnostiach.

Základy kalisteniky sa stále využívajú napríklad v gymnastike, v špeciálnych jednotkách – v armáde a v mnoho ďalších športoch.

ženský street workoutDnešný Street Workout pochádza z Ameriky, z okolia mesta New York. Preslávili ho ľudia z chudobnejších častí mesta, ktorí si nemohli dovoliť návštevovať drahé fitness centrá. Začali teda cvičiť vonku, na ulici, v parkoch, na basketbalových ihriskách alebo na ihriskách pre deti. Používali všetko náradie čo bolo okolo nich. Časom ľudia prišli na to, že za pomoci kalisteniky si dokážu vybudovať funkčné pevné svalstvo a estetickú postavu. “Mekkou”, street workoutu sa teda považujú okrajové časti mesta ako Brooklyn, Bronx, Harlem odkiaľ poznáme aj prvé street workout-ové a freestylové videá. V tej dobe len málo ľudí verilo, že za pomoci rôznych preliezok, tyčiek a hrazd si niekto dokáže vybudovať svalstvo a silu.

Postupom času sa Street Workout rozšíril po celom svete. Objavuje sa stále viac a viac správ a videí, že kalistenika pomáha ľuďom zbaviť sa nadbytočných kíl a mení ich životy.

Každý rok, mesiac či týždeň, má kalistenika/ street workout stále viac a viac nadšencov a fanúšikov. Ľudia sa stretávajú na rôznych súťažiach, mítingoch, vystúpeniach a workshopoch. Najkrajšia a najlepšia časť kalisteniky/ street workout-u je, že to môže robiť absolútne každý! Každý kto má pevnú vôľu a trochu vášne pre šport. Výsledky sa dostavia časom! Čím tvrdšie a múdro človek trénuje tým ďalej sa posunie.

Viac fotiek:

Street workout statikaFreestyle Kliky

Facebook Comments